Bucovina Profundă

27 martie 2017

Ascultați strigătul disperat al unei mame!

Filed under: atitudine,criza,România Profundă,Uncategorized — Mircea Puşcaşu @ 22:36

Redăm aici un apel ce l-am primit la redacție de la un apropiat al asociației noastre:

lumanare

Ascultați strigătul disperat al unei mame!

       Când ți se naște primul copil, trăiești clipe unice, de înălțare și împlinire: ai devenit mamă prin binecuvântare divină.

       Când pe cel mic îl doare ceva, pe tine te doare înzecit. Când se îmbolnăvește, te simți zdruncinată și uneori, neputincioasă. Dar când viața îi este pusă în pericol de boli necruțătoare, te copleșește disperarea!

      Frați creștini, ascultați strigătul de durere al unei mame disperare!

      Femeia in cauză este cadru didactic și iși crește singură cei doi copii. Fiul ei cel mare este grav bolnav. El este elev de liceu eminent și urmează a fi operat în străinatate, pentru a putea fi salvat. Costul intervenției chirurgicale ar putea depăși 10.000 Euro.

      În spirit creștinesc, vă invit să o ajutăm prin donații în contul:

RO74BTRLRONCRT0388687801 (cont in lei).  Titular cont: RUSU ELENA.

inima crucea rosie

Asociația Bucovina Profundă garantează veridicitatea informațiilor și îndeamnă pe toți cei dispuși să ajute să acționeze repede, operația fiind urgentă și data ei fiind deja programată peste aproximativ 10 zile. Pentru conformitate punem la dispoziție numărul mamei in cauză: 0756.051.747.

Un comentariu »

 1.    Milă și ajutor întru Domnul!  Eu strig cu disperare pentru a curma extincția prin suferință, nu doar a unui om, ci a întregului neam românesc, prin punerea în aplicare a rânduielii poruncite de solemnul Psalm 109, fără a cere nici un ban și cu toate acestea se refuză pe toată linia cea mai simplă formă de ajutor: adică un punct de vedere, pro sau contra, în limita științei sau a neștiinței fiecăruia.    Mă rog din toamnă pentru o prezentare de argumente, fără să cer nici un ajutor și toți de la Sorin Dumnitrescu la Mihai Silviu Chirilă evită salvatoarul dialog, salvatoarea implicare, deși acest Psalm 109 este cheia cheilor, fără de care s-a și ajuns unde s-a ajuns.    Știu că în fața nefericitei formule „Las’ că merge și așa, cum a mers până acum”, știu că în fața ignoranței celorlalți, că despre o crasă ignoranță este vorba, fiecare se teme de-a pune pe masă o soluție inedită, iar pentru a depăși acest tip de reținere mi-am asumat sarcina de-a purta de unul singur peste tot premizele soluționării. De aceea am și trimis articolul din ataș la toate episcopiile, dar și celor implicați în viața publică și științifică a Bisericii Române și cu toate acestea mă sting la rându-mi în tăcerea care mă înconjoară, nu pe mine, ci problema în sine.    Înaintașii noștri, oameni fiind, au mai avut și neîmpliniri, în mod inerent. Și cu toate acestea, noi urmașii lor de sânge și de duh trăim pitiți prin îngrădiri în spatele lor, deși avem datoria să transformăm în împliniri nereușitele lor. De aceea deplâng refuzul generalizat și sistematic de a schimba măcar două vorbe despre acest Psalm 109, repet cheia-cheilor a ceea ce trebuia să se facă până acum, a ceea ce trebuie să facem de acum încolo în numele lui Dumnezeu.    Fie ca luminați de Duhul Sfânt să punem capăt lipsei de comunicare chiar începând cu strigătul de a ne salva neamul pe care vi-l adresez.    Chiar nu se vede că suferința neamului românesc reprezintă plata nevredniciei intelghenției sale? Ca unul care mă zbat de multă vreme, încercând la toate ușile, vă asigur că fiecare dintre noi este responsabil pentru ceea ce se întâmplă întregului neam prin faptul că nu vrem să știm de contribuția celuilalt, pentru a decanta (sublima) soluția salvatoare. N-aș vrea să fie prea târziu când vom descoperi cu toții că timpul lui Dumnezeu este ziua de azi, după cum ne învăța părintele Galeriu.                 Cu multe urări de mai bine              George Liviu Teleoacă

  WordPress.com | Mircea Puşcaşu a publicat:”Redăm aici un apel ce l-am primit la redacție de la un apropiat al asociației noastre:Ascultați strigătul disperat al unei mame!       Când ți se naște primul copil, trăiești clipe unice, de înălțare și împlinire: ai devenit mamă prin binecuvântare div” | | Răspunde la acest articol dând replica deasupra acestei linii |

  | | |

  | Articol nou pe blogul Bucovina Profundă | |

  | | | | Ascultați strigătul disperat al unei mame! de Mircea Puşcaşu |

  Redăm aici un apel ce l-am primit la redacție de la un apropiat al asociației noastre:

  Ascultați strigătul disperat al unei mame!

         Când ți se naște primul copil, trăiești clipe unice, de înălțare și împlinire: ai devenit mamă prin binecuvântare divină.

         Când pe cel mic îl doare ceva, pe tine te doare înzecit. Când se îmbolnăvește, te simți zdruncinată și uneori, neputincioasă. Dar când viața îi este pusă în pericol de boli necruțătoare, te copleșește disperarea!

        Frați creștini, ascultați strigătul de durere al unei mame disperare!

        Femeia in cauză este cadru didactic și iși crește singură cei doi copii. Fiul ei cel mare este grav bolnav. El este elev de liceu eminent și urmează a fi operat în străinatate, pentru a putea fi salvat. Costul intervenției chirurgicale ar putea depăși 10.000 Euro.

        În spirit creștinesc, vă invit să o ajutăm prin donații în contul:

  RO74BTRLRONCRT0388687801 (cont in lei).  Titular cont: RUSU ELENA.

  Asociația Bucovina Profundă garantează veridicitatea informațiilor și îndeamnă pe toți cei dispuși să ajute să acționeze repede, operația fiind urgentă și data ei fiind deja programată peste aproximativ 10 zile. Pentru conformitate punem la dispoziție numărul mamei in cauză: 0756.051.747. Mircea Puşcaşu | 27 Martie 2017 la 22:36 | Categorii: atitudine, criza, România Profundă, Uncategorized | URL: http://wp.me/pNEqH-3BG | Comentează |    Vezi toate comentariile |

  |

  |

  | Dezabonează-te și nu vei mai primi articole de la Bucovina Profundă. Modifică-ți setările pentru email la Administrează abonamente. Ai probleme dând clic? Copiază și plasează acest URL în navigatorul tău: https://bucovinaprofunda.wordpress.com/2017/03/27/ascultati-strigatul-disperat-al-unei-mame/ |

  |

  | |

  |

  | Îți mulțumim pentru că navighezi cu WordPress.com |

  |

  Apreciază

  Comentariu de Teleoacă George Liviu — 28 martie 2017 @ 09:32 | Răspunde


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: